Zakup osobowego samochodu z rynku wtórnego nie jest prostym zadaniem. Trzeba nie tylko dopełnić licznych formalności, ale również dokładnie sprawdzić stan techniczny i prawny pojazdu. Jakie kwestie wymagają szczególnej uwagi?
Zakup używanego auta – to musisz sprawdzić!
Zakup używanego auta zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego na oględziny wybranego samochodu warto wybrać się z kimś, kto świetnie orientuje się w temacie i jest w stanie wstępnie zweryfikować informacje udzielone przez sprzedawcę. Koniecznie trzeba obejrzeć nadwozie i przyjrzeć się bliżej lakierowi, który może sporo powiedzieć o tym, czy pojazd brał udział w wypadku. Istotne jest też sprawdzenie stanu foteli, gałki zmiany biegów, okładziny pedałów, kierownicy oraz podwozia i komponentów znajdujących się pod maską. Na porządnym samochodzie nie powinno być nawet śladu rdzy. Ważną kwestią jest przebieg – pomimo że cofanie licznika jest karane, tego typu praktyki wciąż nie należą do rzadkości.
Zakup używanego auta – o tym warto pamiętać?
Eksperci z salonu Autoplaza radzą, aby przy wyborze używanego samochodu osobowego stawiać raczej na popularne modele takie jak np. Ford Fiesta. Największą korzyścią, jaka z tego wynika, jest dostępność części. Zasada jest tu bardzo prosta: im trudniej je nabyć, tym są droższe i tym więcej trzeba zapłacić w serwisie za ich wymianę lub naprawę. Przy stale rosnących kosztach utrzymania samochodu aspekt ten ma niebagatelne znaczenie. Sporo zależy tu oczywiście od stanu i wieku i wieku pojazdu – np. względnie nowy ford Fiesta na pewno jest lepszym wyborem niż wysłużony kilkunastolatek.
Zakup używanego auta – jakie formalności?
Dokumentem potwierdzającym zakup używanego auta jest umowa kupna-sprzedaży. Powinien ją przygotować sprzedawca, niemniej obowiązkiem nabywcy jest zapoznanie się z nią. Nie może być w tym temacie żadnych wątpliwości. Nabywca musi ponadto zarejestrować samochód oraz zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Jeśli auto jest sprowadzone z zagranicy, należy mieć potwierdzający to dokument.