Można go stosować samodzielnie, rozpuszczając niewielką ilość masła na dłoniach lub mieszać z innymi masłami i olejami roślinnymi. Niektóre przepisy kosmetyczne do samodzielnego wykonania obejmują użycie roztopionego masła shea; w takim przypadku należy zawsze uważać, aby nie podgrzać go zbyt mocno, aby nie tworzyły się grudki.
Oto kilka sposobów na wykorzystanie czystego masła shea:
- Suche pięty, łokcie, dłonie, kolana: rozprowadź niewielką ilość masła shea na tych obszarach skóry, które mają tendencję do łatwego wysychania.
- Masło do ciała: aby łatwiej rozsmarować masło shea, szczególnie zimą, kiedy ma tendencję do twardnienia, można zrobić masło do ciała, do którego można dodać olejek migdałowy (tu przepis: Flowertales ).
- Usta: niewielką ilość masła rozprowadzić na ustach lub połączyć z innymi składnikami np. w balsamie z masłem shea i ekocentrycznym woskiem pszczelim.
- Masaże ciała: wystarczy lekko roztopić w kąpieli wodnej bez przegrzewania i nałożyć na skórę poprzez masowanie.
Przeciwwskazania
Masło shea nie ma szczególnych przeciwwskazań, ale może nie być odpowiednie dla osób uczulonych na orzechy i lateks. W przypadku problemów dermatologicznych wskazana jest konsultacja z lekarzem przed użyciem.
Aby w pełni wykorzystać jego zalety, najlepiej używać czystego, nierafinowanego organicznego masła shea otrzymywanego przez tłoczenie na zimno nasion rośliny. Można go kupić w sklepach zielarskich, w niektórych aptekach, w sklepach eko, w dużych supermarketach lub w Internecie, w e-commerce z surowcami do samodzielnego wytwarzania kosmetyków. Zwróć uwagę na to, które kupujesz: na rynku jest też rafinowane masło shea, zwykle w kolorze białym i o przyjemniejszym zapachu niż surowe, w porównaniu, z którym kosztuje mniej. Głównym ograniczeniem masła rafinowanego jest częściowa utrata właściwości, które czynią go wyjątkowym.
Wybór dobrego masła shea nie jest łatwy. Nawet czysty ma ograniczenia: może być zanieczyszczony mikrobiologicznie i zawierać patogeny. Dlatego przed zakupem dobrze poznaj producenta.