Jak wybrać podkolanówki i skarpetki medyczne? - 1 2025

Jak wybrać podkolanówki i skarpetki medyczne?

Podkolanówki i skarpetki medyczne to element odzieży, który jest w stanie zniwelować wiele kłopotliwych dolegliwości. Ich noszenie poprawia przepływ krwi, ułatwia regenerację tkanek i dotlenienie, ogranicza obrzęki – wystarczy wymienić kilka potencjalnych profitów, by dostrzec liczne zalety. Na czym dokładnie polega to działanie? Jak wybrać skarpetki medyczne, by optymalnie dopasować je do problemu zdrowotnego i tym samym wykorzystać pełnię możliwości?

1. Skarpetki medyczne – co to jest?

2. Jak działają skarpetki medyczne?

3. Czym sugerować się w czasie zakupów?

Kto powinien wykorzystywać skarpetki medyczne na co dzień? Najczęściej rekomendowane są zmagającym się z zaburzeniami krążenia. Przydadzą się także cukrzykom i osobom narażonym na kontuzje. To przydatny wyrób medyczny, w który zaopatrzysz się, korzystając z oferty sklepu internetowego lub stacjonarnego.

Skarpetki medyczne – co to jest?

Skarpetki medyczne pozornie nie różnią się od tradycyjnych skarpet – przynajmniej ich wygląd na to nie wskazuje. To, co wyróżnia je w praktyce, to zastosowanie odpowiednich materiałów i specjalnej konstrukcji, oddziałującej na konkretne dolegliwości. W obrębie tej kategorii można wskazać kilka wariantów. Są to:

  • skarpetki bezuciskowe – ułatwiające przepływ krwi i ograniczają zaburzenia krążenia,
  • skarpetki uciskowe – zmniejszające terapeutycznym naciskiem średnicę żył w odpowiednich miejscach, zmniejszając ilość cofającej się krwi i powodując zamykanie zastawek żylnych,
  • skarpetki bezszwowe – zapobiegające otarciom,
  • skarpetki antybakteryjne i antygrzybicze – zapobiegające infekcjom.

Jak widać, produkty mają konkretne, często bardzo różne właściwości. Podkolanówka uciskowa lub bezuciskowa zawsze powinna być dobierana z myślą o konkretnej osobie.

Jak działają skarpetki medyczne?

Za sprawą swojej konstrukcji i materiału skarpetki wykazują konkretne działanie zdrowotne. Przykładem są modele bezuciskowe, które działają pobudzająco i ułatwiają przepływ krwi. To z kolei zmniejsza opuchlizny i uczucie ciężkości stóp. Kolejny typ to podklanówki przeciwżylakowe, które wywierają ucisk na konkretne strefy i zapobiegają deformacjom żył.

Po skarpety medyczne sięgają sportowcy, diabetycy, osoby o wrażliwej, podatnej na podrażnienia skórze. Przydadzą się, jeśli chorujesz na artretyzm lub zmagasz się z grzybicą. Chętnie wybierają je osoby w każdym wieku, pracujące przez wiele godzin na stojąco lub siedząco. Odpowiednio wykorzystywane nie tylko niwelują dolegliwości, ale stanowią istotny element profilaktyki.

Czym sugerować się w czasie zakupów?

Aby można było stwierdzić, że skarpetki medyczne to wartościowy produkt, ich właściwości powinien potwierdzać stosowny atest. Zwróć uwagę, czy dostępny w sklepie produkt ma certyfikat. Sprawdź, z jakiego materiału został wykonany.