Lato to często czas wakacji i urlopów, a co za tym idzie również wyjazdów bliższych i dalszych. Pogoda za oknem skłania do opuszczenia mieszkania i poszukania wytchnienia poza murami czterech ścian i od codzienności. Czy podczas podróży da się być przyjaznym środowisku i wcielać w życie zasady less waste? Postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie w tym artykule.
Czym jest “less waste”?
“Less Waste” to mniej radykalna wersja hasła “Zero waste” oznaczająca życie, w którym staramy się produkować mniej odpadów i być bardziej eko. Postawa zgodna z ideą less waste zakłada minimalizm, ograniczenie konsumpcjonizmu, a także stosowanie produktów, które mają niższy ślad węglowy, a także nie pozostawiają po sobie opakowań, które później trzeba składować jako odpady lub też nie da się ich łatwo przetworzyć do ponownego użytku. Jednym z przykładów takich działań jest np. noszenie własnej butelki na wodę zamiast kupowania dziesiątek plastikowych butelek typu PET i wyrzucanie ich po wypiciu wody lub ograniczenie zakupów do produktów najbardziej niezbędnych.
Turystyka a “less waste”
Turystyka to dość kontrowersyjny temat jeśli przyjrzymy się jej wpływowi na środowisko naturalne. Miliony osób na całym świecie podróżują tworząc za sobą ogromny ślad węglowy, produkując tony śmieci i zaburzając naturalny rytm środowisk, które odwiedzają. To, jaki wpływ na środowisko i społeczność lokalną ma turystyka, doskonale widać na przykładzie Wenecji, której włodarze już przed pandemią koronawirusa w 2020 roku podjęli decyzję o wprowadzeniu opłat dla turystów za wstęp do miasta. Innym przykładem negatywnego wpływu zbyt dużej ilości turystów może być filipińska plaża Boracay, która została zamknięta na kilka miesięcy przez władze w celu ochrony jej naturalnych zasobów. Od jakiegoś czasu coraz częściej słychać o zrównoważonej turystyce, która ma niwelować negatywny wpływ na środowisko naturalne najpopularniejszych wśród turystów regionów.
Jak być turystą less waste?
Wprowadzanie idei less waste do podróżowania nie jest łatwe, ale jest możliwe. Przyjrzyjmy się w jakich obszarach możemy wprowadzić zmiany, aby w jak najmniej negatywny sposób wpływać na środowisko i kondycję planety.
Transport
Trudno wyobrazić sobie podróżowanie bez transportu. Choć najlepiej podróżować do miejsc niezbyt oddalonych od miejsca zamieszkania, pieszo lub rowerem to doskonale zdajemy sobie sprawę, że jest to niemożliwe. Niemniej jednak przy planach wakacyjnych warto wziąć pod uwagę nieco bliższe regiony i zamiast lotu samolotem, wybrać się w podróż pociągiem. Kolej zostawia znacznie mniejszy ślad węglowy niż rejsy lotnicze. Gdy ty tylko możliwe warto wybrać też transport publiczny ponad prywatny, zwłaszcza przy popularnych kierunkach turystycznych, w których infrastruktura jest bardzo rozbudowana.
Własny prowiant i butelka na wodę
O własnej butelce na wodę już wspominaliśmy. To akurat warto robić nie tylko w podróży, ale również na co dzień. Woda w kranach w wielu miejscach na świecie jest zdatna do picia bez przegotowania. Nie ma konieczności kupowania za każdym razem nowej butelki z wodą, gdyż często można poprosić o nalanie wody do własnego pojemnika. Podobnie jest z kawą czy herbatą. Można śmiało poprosić obsługę, aby ulubiony gorący napój wlała do naszego własnego naczynia.
Dobrym sposobem na bycie bardziej eko w podróży jest przygotowanie własnego prowiantu, we własnych opakowaniach. Zamawianie jedzenia na wynos oraz kupowanie jedzenia na dworach i generalnie w podróży nie należy do najtańszych i generuje przy tym mnóstwo śmieci. Kanapki i innego rodzaju pożywienie niezwykle często jest zapakowane w plastikowe, jednorazowe opakowania. Jeśli to tylko możliwe, warto też mieć własne sztućce.
Noclegi
Podczas podróży musimy gdzieś spać, to oczywiste. Dostępne wszędzie hotele nie należą jednak do zbyt ekologicznych miejsc. Podróżując po Europie można szukać placówek oznaczonych symbolem “The EU Ecolabel” zwanym też stokrotką, które otrzymują miejsca starające się ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko naturalne.
W Polsce dość ciekawym sposobem na nocleg less waste jest zainicjowany jakiś czas temu program “Zanocuj w lesie”, gdzie zupełnie za darmo mając własny namiot możemy przespać się blisko natury.
Mniej konsumpcji, mniej śmieci
Wakacje i podróże kojarzą się jednoznacznie z pamiątkami. Choć nie są one konieczne do życia, wiele osób je lubi. Najlepszą zasadą less waste jest “take nothing but pictures, leave nothing but footprints” (nie bierz niczego prócz zdjęć, nie zostawiaj niczego poza śladami stóp), według której najlepiej powstrzymać się od zakupu pamiątek, które i tak są zwykle produkowane w Chinach, a nie w miejscu, które odwiedzamy. W lokalach unikajmy słomek, które wcale nie są konieczne do picia serwowanych napojów, a jeśli już koniecznie musimy to warto spytać o słomkę papierową lub o słomkę z makaronu.
Less waste w podróży jest możliwe – wystarczy tylko chcieć
Wcielenie zasad less waste w podróży wcale nie musi negatywnie wpływać na nasz wypoczynek. Co więcej, świadomość bycia mniej szkodliwym dla środowiska może znacznie poprawić samopoczucie i pozytywnie wpłynąć na wspomnienia z wakacji.